Kennel SenSenMann

-Saksanpaimenkoirien kasvatusta yli 20 vuoden kokemuksella.

banneri-sensenmann

Näyttelytulokset

Lohjan Ryhmänäyttely 5.6 tuloksia!
Ssm Zamp KÄY ERI 1, SA, PU 1, SERT, ROP, RYP 1, BIS 2
Ssm Delilah KÄY ERI 1, SA, PN 1, SERT, VSP
Ssm Tina JUN ERI 1, SA, PN 2, VARASERT
Ssm Peggy NUO ERI 1, SA, PN 3
Ssm Chipsi AVO ERI 1, SA, PN 4



Tuloksia Lohjan erikoisnäyttelystä 26.-27.3.2011

n12-18kk SG1 Ssm Peggy, Acen ja Udayn jälkeläiset Kodayquo SG9, Soray SG10, U12-18kk Rommel Arlett SG7, Ssm Nitro SG10, Ssm Paul SG10, N18-24kk "Birdy" eli Flair Martinskapelle SG2, N yli 24kk Ssm Serena V5, U yli 24kk Ssm Zamp V2, Ssm Amur G2

pennut

u5-6kk Regina Pacis Ricardo L+3, n 6-8kk Ssm Yuvel L+4, u6-8kk Ssm Yanos L+2, N 8-10kk Ssm Venja L+3, Vanilla L+7, Xally L+10, Wihuri L12, n10-12kk Thelma L+2, Tina L+3, U10-12 Ssm Tiger L+2, Ulano L+5, Ustinov L+8

Tuloksia Kotkasta 12.-13.2.2011

 

Terveiset aurinkoisesta Mäntästä 16.17.10! Tuomari Otto Körber-Ahrens

kasvattajaluokka aikuiset 2. Kennel Sensen mann
Urokset käyttöluokka: V4 Ssm Ludwig, V6 Ssm Zamp, nartut Ssm Winona V13, Ssm Bezzie V14, urokset 18-24kk Ssm Amur SG4, Ssm Farok SG9, nartut Ssm Aurelius SG6, Edwina SG12, urokset 12-18kk Ssm Mreal SG5, Ssm Iski SG10,nartut Ssm Lara SG9


Pennut Kasvattajaluokat voitto 1. sija Sensen mann

nartut 5-6 Ssm Tina L+1, Thelma L+2, Teija L+5, urokset Ssm Ustinov L+3, Ulano L+4, nartut 8-10 Ssm Peggy L+2, urokset 10-12 Ssm Nicos L+2

Lisäksi paljon hyviä sijoituksia urostemme Ace vom Status ja Jambo vom Schollweiher jälkeläisille



Lohja 6.6
BIS 2 Kasvattajaryhmä, tuomari Riitta Lahtovaara,

Kiitokset kasvattienomistajille!
La 5.6 Pentunäyttelyn tuloksia

La 5.6 pentunäyttelyn tuloksia:
N5-6, L+1 Ssm Peggy, L10 pitkäkarv. Ssm Quendy,
U5-6 L+5 Ssm Rasko, L+7 Ssm Pakros, 
n6-8 L+2 Ssm Odessa, L+5 Ssm Madonna, L+7 Ssm Naomi, L9 Pitkäkarv. Ssm Nea, U6-8 L+3 Ssm Nitro, L+7 Ssm Mreal, L+8 Ssm Nero, L9 pitkäkarv. Ssm Napoli, n10-12 L+1 Ssm Lara
Lisäksi Ace vom Status Quon jälkeläiset pärjäsivät vallan mainiosti
n5-6 L+2 Soray ja L+3 Kodayquo ja u5-6 L+4 Max

Kurikka 10.-11.10.09, 

Sensen Mann Ludwig, jalostustarkastus luokkaan FIN1a, 2010-11,
Onnea Tuula ja Topi Lehti!

Kasvattajaluokan voitto sekä pennuissa että aikuisissa koirissa
*

Pennut:
n.5-6kk L+4 Ssm Itzy, L8 Ssm Hazel
u 5-6kk L+5 Ssm Isto, L14 Ssm Iowa
n. 6-8kk L+8 Ssm Fuga,
u 6-8kk L+3 Ssm Farok
n. 10-12 L+6 Ssm Aurelius, L+11 Ssm Beyonce

Aikuiset:
u. 12-18kk  SG9 Ssm Zamp (i. Ssm Larus)
n. 18-24kk SG4 Ssm Winona (i. Ssm Larus)
u. 18-24 kk SG1 Jambo vom Schollweiher, SG6 Ssm Tyson (i. Ssm Erasmus)
n. yli 24kk V4 Ssm Winnie (i. Ssm Atlas), V7 Ssm Jolanda
u yli 24 kk V5 Ssm Ludwig, V6 Ssm Larus

Muita tuloksia eli Ssm Laruksen jälkeläisiä: u12-18kk SG3 Royal Smile Oneil, SG9 Ssm Zamp, n18-24kk Ssm Winona
Ssm Ludwigin jälkeläisiä: u12-18kk SG10 Nomades Lothar,
Nordblick's Mascotin jälkeläisiä: n12-18kk SG2 Novaspace Amanda u12-18kk SG15 Anton, n18-24kk SG1 Aireddan Whintney, SG3 Aireddan Wenke, n.6-8 L+8 Ssm Fuga, u 6-8kk L+3 Ssm Farok, L+4 Nomades Manolito L+7 Nomades Marlon, n.10-12 kk Jadovar Xanthie, L+7 Meifera Fawcett, L+9 Popedas Kerri u.10-12kk L5 Popeda's Knock-Out
Ssm Erasmuksen jälkeläisiä: n18-24kk SG9 Amelie, u 18-24kk Ssm Tyson
Ssm Visumin jälkeläisiä: u18-24 SG3 Senita Apollo, u.5-6kk L+8 Andrei

Ryhmänäyttely 9.8 Tuomarinkartano

BIS-kasvattajaryhmä. 

 Päänäyttelyn 2009 31.7-2.8 Pori

Eskon ja Ssm Bessien jalostustarkastus 1a-luokkaan perjantaina

Ssm Jolandan om. Pikka Juvonen ja Jukka Tuhkanen VA3 ja paras käyttöluokan suomalainen narttu

Ssm Zampin ja Sinikan rutistus SG2 ja paras suomalainen uros 12-18 kk 

 jalostusryhmät pennuissa 1 palkinto Nordblick's Mascotille ja aikuisissa 1. palkinto Nordblick's Mascot ja 2. sija Ssm Laruksen jälkeläisille 

sekä  Marja Hoffrenin muistopalkinto ja paras suomalainen kasvattaja  vuonna 2009 kennel Sensen Mann

Virolahti 18.-19.4.09
 12-18kk urokset, Christopf Ludwig,  SG1 Ssm Usko, SG6 Ssm Tyson
18-24kk nartut, Erkki Läike, SG3 Ssm Quena

5-6kk nartut, Christopf Ludwig,  L+1 Ssm Achei, L+3 Ssm Arline
5-6 kk urokset, Läike,  Ssm Agrigento
6-8kk nartut, Christopf Ludwig L+5 Ssm Äbby
10-12kk nartut, Christopf Ludwig, L+1 Ssm Zhalimar
 

Voittaja näyttely Helsinki 13.12.08
TUOMARI:LUIS GORJAO-HENRIQUES PORTUGALI

saksanpaimenkoira -German Shepherd Dog (52)
ROP - BOB
V-08 Nordblick's Mascot (Baggström Kim & Erikson Stefan & Jalasaho Janne, Karjaa )  

 ***********

Suomen päänäyttelyn rohkeuskokeen erityismaininnan saaneet SensenMann- koirat ja ohjaajat! Suuret kiitokset hienosta työstä, Esko, Jaana ja Jukka ja tietysti Topi!

 

TULOKSIA PÄÄNÄYTTELY 2008 Kangasala
Nartut
yli 24kk V2 Ssm Bezzie, V8 Ssm Danya,V9 Ssm Jolanda,
18-24 kk SG4 Ssm Noor, SG7 Ssm Larissa, SG12 Ssm Ludmila, 12-18kk SG3 Ssm Quena, SG4 Ssm Rumba
Urokset
yli 24kk VA1 Nordblick's Mascot, V4 Ssm Å'kay, 18-24kk SG2 Ssm Larus, SG4 Ssm Ludwig, SG11 Ssm Mosku
Pennut nartut 6-8kk L+2 Ssm Winona, urokset 6-8kk L+2 Ssm Winston
Nartut 8-10kk L4 Ssm Uljana, urokset 8-10kk L+3 Ssm Usko, L5 Ssm Tyson
Nartut 10-12kk L+2 Ssm Serena, L+3 Ssm Sally, L8 Ssm Sira

Muita mielenkiintoisia koiria mm. Nordblick's Mascotin Aireddan jälkeläiset pennut 5-6kk nartut L+2 Waneska, L+3 Wenke, L+5 Wienna, L+8 Whitney L14 Windy ja uroksia L+3 Winner, L+8 Warenne L16 Wasted Years
Sensen Mann Visumin jälkeläisiä 5-6kk urokset L+6 Nexocan Executer, L12 Eroder, käyttöluokan urokset V2 Olhedens Matti
Sensen Mann Xanterin jälkeläisiä nartut 12-18kk SG3 Ssm Quena, nartut 18-24kk SG4 Ssm Noor, Sensen Mann Dominon jälkeläisiä urokset 8-10kk L+3 Ssm Usko, nartut 8-10kk L4 Ssm Uljana, Sensen Mann Laruksen jälkeläisiä  nartut 6-8kk L+2 Ssm Winona, urokset 6-8kk L+2 Ssm Winston

 *****************************

 Eesti päänäyttely 2008 pentujen tuloksia: 
u 4-6kk, Ssm Tyson VL3
u 6-9kk Movena's Ideal L1
n 6-9kk Ssm Sally VL4
n9-12kk Ssm Quena VL1
Ssm Rumba VL2

Kaikki tulokset

Palveluskoirataphtuma 11.5 Tuomarinkartano
Movena's Ideal 1 KP,ROP-pentu,
Ssm Chipsi, AVO, ERI1, PN2, SERT
Ssm Fergie, AVO, EH3
Ssm Visum, VET ERI2 PU5
Nordblick's Mascot, VAL ERI1 PU2

Kotka 9.-10.2.2008

Nartut 12-18kk
SG 4 Ssm Ludmila
SG 12 Ssm Nita
SG 13 Ssm Noor

Urokset 12-18kk
SG 2 Ssm Larus
SG 9 Ssm Ludwig
SG 10 Ssm Mosku

Nartut yli 24 kk
SG 14 Ssm Onja

Urokset yli 24 kk
V3 Nordblick's Mascot
SG 3 Ssm Valtter

kasvattajaluokan 3.

Pennut 5-6kk
Nartut:  L+3 Ssm Serena, L+6 Ssm Sally, 9. Ssm Sira  
Urokset: L+2 Ssm Sakke, L+4 Ssm Sony
Pennut 6-8kk
Nartut: L+1 Ssm Rumba
Urokset: L+5 Ssm Rex
Pennut 8-10kk
nartut: L+1 Ssm Quena, L+2 Nordblick's Jordan

kasvattajaluokan 1.

Turun Messukeskus, 2008 
Ssm Ludwig, eri, kilpailuluokan 3.
Ssm Domino, eri, avoimen luokat 1, paras uros 5.
Nordblick's Mascot, eri, sert, cabib, PU 1. VSP, samalla Mascotista tuli FIN MVA ja vahvistusta vaille INT MVA
Ssm Noor, eh, juniorinartut kilp.luokan 3.
Ssm Oma, eh, juniorinartut kilp. luokan 4.
Ssm Larissa, eri, nuorten kilp.luokan 2.
Ssm Onja, eri, varasert, paras narttu 3.

 

Helsinki Messukeskus, Voittaja 2007 näyttely, Juniorivoittaja SSM Larus !


Onnea Visumin pojalle Olhedens Matille, Suomen ja Ruotsin MVA arvosta ja Ruotsin Voittaja ja Pohjoismainen Voittaja 2007 !

 

Rauman pentu- ja erikoisnäyttely 15.-16.2007
nartut 5-6kk L+1 Sensen Mann Oma
nartut 6-8kk  L+1 Sensen Mann Noor
urokset 8-10kk L+3 Sensen Mann Mitro
nartut 12-18kk  SG2 Sensen Mann Larissa
 Päänäyttely Jalasjärvi 2007.

Kaikkiaan neljä Sensen Mann koiraa, Atlas, Visum, Valtter ja Jolanda suorittivat rohkeuskokeen arvosanalla VIK erinomainen, irrottaa käskystä

Paras suomalainen kasvattaja ja Marja Hoffrenin muistopalkinto vuodelle 2007 kennel Sensen Mann

 9.12 Helsinki,  Voittaja 2006 näyttely

 saksanpaimenkoira -German Shepherd Dog (59)
Tuomari - Judge: Jouko Yrjölä Suomi
ROP - BOB
Sensen Mann Onja (Kahrila Piia & Baggström Kim, Kisko )

 onja_rop_voittaja06
Kuva Suvi Viitala

 

 Juniorivoittaja - Junior Winner uros - dog
Sensen Mann Hanke (Kahrila Piia & Pinja, Kisko )

 

 

 

 

Onnea Tampereen näyttelymenestyksestä!

la 17.6 Erikoisnäyttely

Nartut 18-24kk Reinhard Meyer

SG 6 Sensen Mann Zavanna (Sensen Mann Visum - Sensen Mann Onja)

Urokset yli 24kk Reinhard Meyer

V10 Sensen Mann Visum (Huppy Arlett - Sensen Mann Mandy)

Su 18.6 Pentunäyttely

Nartut 5-6kk

L+4 Sensen Mann Fergie (Sensen Mann Xanter - Sensen Mann Sissy)

Urokset 5-6kk

L+2 Heleros Eryx (Sensen Mann Xanter - Sensen Mann Alexia)
L7 Sensen Mann Forte (Sensen Mann Xanter - Sensen Mann Sissy)
L8 Sensen Mann Fashion (Sensen Mann Xanter - Sensen Mann Sissy)

Nartut 6-8kk

L+3 Sensen Mann Dasha (Agrigento New - Sensen Mann Una)
L+5 Sensen Mann Excellent (Team Fiemereck Solo - Sensen Mann Ann-Sofie)
L+6 Sensen Mann Elektra (Team Fiemereck Solo - Sensen Mann Ann-Sofie)
L10 Sensen Mann Elysee (Team Fiemereck Solo - Sensen Mann Ann-Sofie)
L11 Sensen Mann Danya (Agrigento New - Sensen Mann Una)
L13 Sensen Mann Elixir (Team Fiemereck Solo - Sensen Mann Ann-Sofie)

Urokset 6-8kk

L+2 Sensen Mann Gladiatori (Sommerlade Xator - Sensen Mann Vanni)
L+3 Sensen Mann Destroy (Agrigento New - Sensen Mann Una)
L+5 Sensen Mann Diablo (Agrigento New - Sensen Mann Una)
L+9 Sensen Mann Domino (Agrigento New - Sensen Mann Una)

Nartut 8-10kk

L+1 Sensen Mann Cossu (Bierstadter Hof Kally - Karat's Kelly)

Urokset 8-10kk

7 Sensen Mann Chaos (Bierstadter Hof Kally - Karat's Kelly)

Nartut 10-12kk

L7 Sensen Mann Bezzie (Bierstadter Hof Kally - Sensen Mann Vanta)

Urokset 10-12kk

L+1 Sensen Mann Brandy (Bierstadter Hof Kally - Sensen Mann Vanta)
L+3 Sensen Mann Bailey (Bierstadter Hof Kally - Sensen Mann Vanta)
L5 Sensen Mann Branco (Bierstadter Hof Kally - Sensen Mann Vanta)

sekä lukuisille Sensen Mann koirien jälkeläisille molempina päivinä!

 

 

 

 

 

 

 

Ajankohtaista